Bible

Dnes v pátek 4. 7. 2008 předvečer svátku sv. Cyrila a sv. Metoděje jsem umístil na tento web český ekumenický překlad Bible ve formátu *.pdf.

Vedlo mě k tomu zjištění že na celém internetu pravděpodobně neexistuje Písmo Svaté v českém jazyce, čitelné napříč všemi nejběžnějšími platformamy osobních počítačů, tedy Windows, Mac OS a Linux.

Vytvořil jsem pro Vás tedy dvě verze Bible, jednu velkou vhodnou pro bližší studium a druhou malou jen tak pro radost ze čtení.

„Velká“ verze je rozdělená barevnými nadpisy jednotlivých knih na Zákon, Historické knihy, Knihy moudrostí, Proroci, Deuterokanonické knihy, Historie Nového zákona, Listy a Zjevení a opatřena obligátními čísly jednotlivých vět a veršů.

„Malá“ verze je naopak bez těchto čísílek které pro někoho mohou působit rušivě. Přezdívku „malá“ jsem ji dal ne proto že by byla nějak zkracena v textu nebo vypuštěny některé pasáže, ale pro to, že po odstranění 59 360 rušivých čísel v textu je kratší o celých dvanáct stran. Věřím že každý si vybere tu která mu lépe vyhovuje.

Teď trocha nudné statistiky: Bible obsahuje na 764 stránkách kromě těch 59360 čísel která označují jednotlivé věty také 643 872 slov s 3 185 592 písmeny. Verze bez čísel má pak jen 752 stránek.

Přesto že jsem k vytvoření těchto Biblí použil poměrně sofistikované technologie nejnovější doby, je jisté že nebudou zcela bez chyb. Není v silách žádného jednotlivce nedopustit se omylů při zpracování tak rozsáhlého díla jako je Písmo Svaté má-li být toto provedeno v nějakém rozumném čase. Proto budu vděčný každému z Vás čtenářů za upozornění na případné nedostaky. Obě verze jsou ke ztažení v sekci Dokumenty.

Přeji Vám příjemné čtení Písma.

Leoš Sikora, administrátor tohoto webu.

Napsal Leoš Sikora, tisk, přečteno 4878x

Novinky

Náhodná fotka z fotogalerie

Vítejte

na webových stránkách Mons. Pavla Posáda, světícího biskupa se sídlem v Českých Budějovicích. Tento web je určen ke komunikaci křesťanů s biskupem Pavlem. Doufám že Vám všem, čtenářům těchto stránek přinese radost i poučení. pater Martin Davídek

Texts in English

Lingua Latina