Velikonoce a zvyky

Biskup Pavel s pomlázkou Odpovědi litoměřického biskupa Mons. Pavla Posáda před Velikonocemi 2007 pro MF Dnes

ptala se Andrea Angermannová:

Velikonoční svátky. Proč jsou pro církev tak významné. Mohl byste vysvětlit, jak po sobě jdou jednotlivé dny. Květná neděle, modré pondělí, šedé úterý, škaredá nebo sazometná středa, zelený čtvrtek, velký pátek, bílá sobota, Boží hod velikonoční, velikonoční pondělí. Proč jsou tyto dny takto pojmenovány, čím je každý z nich významný, jaká se k němu váže tradice?

Velikonoční svátky na které se celá církev připravuje čtyřicetidenním svatým postem jsou především svátky víry. V těchto dnech v liturgii nejenom vzpomínáme na to, co se událo před dvěma tisíci roky v životě Ježíše Krista, už to by bylo velmi důležité a významné, ale my v liturgii – takovou schopnost liturgie má – my znovuprožíváme toto tajemství Kristova utrpení, smrti na kříži a jeho slavného vzkříšení. Pro každou generaci, protože Kristus je stejný včera, dnes i navěky, což si připomínáme při slavné velikonoční vigilii v noci při oslavě velikonoční svíce, která svým světlem symbolizuje Krista – světlo zahánějící temnoty smrti a hříchu – pro každého člověka nabízí záchranu ze smrti, rozvazuje pouta nejrůznějších svázaností se zlem a se hříchem, pro všechny se zde otevírá možnost znovu se narodit k životu, který nekončí smrtí, ale ve smrti se proměňuje.

Podobné to bylo v dějinách vyvoleného národa. Také oni vzpomínali na velikou noc – odtud název svátku: velikonoce – vysvobození z egyptského otroctví. Každoročně si tuto událost připomínali proto, aby každá nová generace mohla mít účast na oné události tak důležité pro vyvolený národ. Tady jsou kořeny slavení velikonoc židovských, které v době Kristově dostaly ještě bohatší význam.

Chodí podle vás lidé na Velikonoce víc do kostela na mše a čím jsou zvláštní?

Církev slaví během roku tři největší slavnosti – vánoce, velikonoce a letnice. Nejvíce lidí v naší zemi chodí do kostela o vánocích. Půlnoční mše svatá na Štědrý den je téměř neodmyslitelná v programu většiny rodin. O velikonocích přijdou na liturgické obřady většinou lidé, kteří už chápou velikonoční tajemství smrti a zmrtvýchvstání Krista. Můžeme říci, že velikonoce jsou o stupeň náročnější a už vůbec nejméně chápou běžní lidé třetí slavnost – Boží hod svatodušní tj. seslání Ducha Svatého na apoštoly, což jsou narozeniny církve.

Koleda, koleda

Koleda, koleda.

Velikonoce jsou svátky, které trvají padesát dnů. Ve Svatém týdnu jsou tři důležité dny: Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílá sobota, které mají bohaté liturgické obřady. Jsou to nejdůležitější a zároveň také nejkrásnější obřady celého liturgického roku. Velmi působivá je velikonoční vigilie, která se má konat o západu slunce až do jeho východu ze soboty na neděli. Tato bohoslužba má čtyři části: slavnost světla, slavnost slova, slavnost vody a slavnost eucharistie. Celá tato bohoslužba je sice náročná, trvá i několik hodin, ale zkušenost všech kdo ji prožili, ukazuje že každý účastník je silně osloven a právě zde se rodí to, čemu říkáme pravá velikonoční radost. Tato noc je totiž nejenom oslavou Kristova vzkříšení, ale také oslavou vzkříšení každého z nás.

Který z velikonočních dnů máte nejraději a proč?

Z předešlého vysvětlení o velikonočních svátcích vyplývá, že tyto svátky tvoří nádhernou mozaiku a proto nelze vytrhovat jednu událost na úkor druhé. Samozřejmě, že i mozaice můžeme obdivovat jednotlivé kamínky, a proto je možné žasnout a radovat se z jednotlivých událostí, které právě o velikonocích zpřítomňujeme jako třeba Poslední večeře Páně nebo křížová cesta Pána Ježíše na Kalvárii, jeho smrt na kříži, jeho pohřeb a pak ta neuvěřitelná událost nedělního rána, kdy hrob je prázdný, a ženy a apoštolové se setkávají se zmrtvýchvstalým. To jsou jednotlivé nádherné kamínky celé velikonoční mozaiky.

Jak trávíte svátky vy? Máte vůbec čas si je užít, zastavit se?

Možná už i tato otázka zodpovězena. Pro mě slavit velikonoce znamená dobře prožít nejenom chvíle při bohoslužbě, co je základ, ale pak je důležité, aby to co jsme slavili v kostele mělo pokračování v každodenním všedním životě. Velikonoce se svými obřady jsou příležitostí k tomu, abych se zastavil, ztišil, jednoduše řečeno nechal se obohatit tímto silným poselstvím velikonočních svátků.

Velikonoční pondělí před katedrálou sv. Štěpána

Velikonoční pondělí před katedrálou sv. Štěpána

Nosí vám třeba lidé malovaná vajíčka? Chodil jste někdy za mlada na velikonoční koledu? Jestli ano, kdy naposled a teď už se to nehodí? Jestli nikdy, nemrzelo vás to?

Jak už jsem říkal, stejně jako každý jiný člověk také já, vedle hlubokých náboženských liturgických obřadů, znám rozměr lidových prvků, které s sebou přinášejí velikonoce a je pro mě radostí s ostatními se na nich podílet. Možná vás překvapí, že na velikonoční pondělí po slavnostní bohoslužbě je před katedrálou docela veselo a že mužská část účastníků bohoslužeb projevuje svou pozornost děvčatům a ženám tím, že je s citem a s láskou vyšlehá. Odměnou jsou nám za to nejenom krásná malovaná vajíčka, ale i mnohé jiné pamlsky.

Zasloužená odměna

Zasloužená odměna

konec

««« Předchozí text: Zelený čtvrtek Následující text: Velikonoční doba, promluva biskupa pavla Posáda »»»

autor: Leoš Sikora | Pátek 21. 12. 2007, 21.14 | tisk | Liturgické svátky | 3 komentáře (17. 3. 2009) | 13468x

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
Jsem robot?

Novinky

Náhodná fotka z fotogalerie

Vítejte

na webových stránkách Mons. Pavla Posáda, světícího biskupa se sídlem v Českých Budějovicích. Tento web je určen ke komunikaci křesťanů s biskupem Pavlem. Doufám že Vám všem, čtenářům těchto stránek přinese radost i poučení. pater Martin Davídek

Texts in English

Lingua Latina